Essentra Components 27QB625250B
Part No.:
27QB625250B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27QB625250B.pdf
Description:
SNAP TOGETHER RATCHET RIVET, BLA
Shipping
Inventory:0
Comments
27QB625250B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, QB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener (2 Piece)
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.218" (5.54mm)
Head Diameter:
0.625" (15.88mm)
Head Height:
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.235" ~ 0.297" (5.97mm ~ 7.54mm)