Essentra Components 27RT1560432
Part No.:
27RT1560432
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27RT1560432.pdf
Description:
PAWL LOCK, .156 HOLE, .030-.234
Shipping
Inventory:1,000
Comments
27RT1560432 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.432" (10.97mm)
Head Diameter:
0.360" (9.14mm)
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Grip Range:
0.030" ~ 0.234" (0.76mm ~ 5.94mm)