Essentra Components 27RT160400
Part No.:
27RT160400
Datasheet:
27RT160400.pdf
Description:
PAWL LOCK, .160 HOLE, .040-.250
Shipping
Inventory:2,853
Comments
27RT160400 Specifications
Rivet Length:
0.426" (10.82mm)
Head Diameter:
0.359" (9.12mm)
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.160" (4.06mm)
Grip Range:
0.040" ~ 0.250" (1.02mm ~ 6.35mm)