Essentra Components 27RT187500
Part No.:
27RT187500
Datasheet:
27RT187500.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:1,483
Comments
27RT187500 Specifications
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.188" (4.78mm)
Grip Range:
0.025" ~ 0.365" (0.64mm ~ 9.27mm)