Essentra Components 27RT187700PPB
Part No.:
27RT187700PPB
Datasheet:
27RT187700PPB.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:464
Comments
27RT187700PPB Specifications
Rivet Length:
0.700" (17.78mm)
Head Diameter:
0.300" (7.62mm)
Head Height:
0.065" (1.65mm)
Hole Diameter:
0.188" (4.78mm)
Grip Range:
0.125" ~ 0.450" (3.18mm ~ 11.43mm)