Essentra Components 27RT218774
Part No.:
27RT218774
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27RT218774.pdf
Description:
PAWL LOCK, .218 HOLE, .060-.560
Shipping
Inventory:0
Comments
27RT218774 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.425" (10.80mm)
Head Diameter:
0.720" (18.29mm)
Head Height:
0.098" (2.49mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.020" ~ 0.218" (0.51mm ~ 5.54mm)