Essentra Components 27RT250440
Part No.:
27RT250440
Datasheet:
27RT250440.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:0
Comments
27RT250440 Specifications
Rivet Length:
0.470" (11.94mm)
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.105" ~ 0.300" (2.67mm ~ 7.62mm)