Essentra Components 27RT250800
Part No.:
27RT250800
Datasheet:
27RT250800.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:883
Comments
27RT250800 Specifications
Rivet Length:
0.780" (19.81mm)
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.150" ~ 0.535" (3.81mm ~ 13.59mm)