Essentra Components 27RT2811000
Part No.:
27RT2811000
Datasheet:
27RT2811000.pdf
Description:
BLACK NYLON 6/6 FIR TREE RIVETS,
Shipping
Inventory:1,010
Comments
27RT2811000 Specifications
Rivet Length:
0.890" (22.61mm)
Head Diameter:
0.625" (15.88mm)
Head Height:
0.110" (2.79mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm) 9/32"
Grip Range:
0.093" ~ 0.500" (2.36mm ~ 12.70mm)