Essentra Components 27RT3121516
Part No.:
27RT3121516
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27RT3121516.pdf
Description:
PAWL LOCK, .312 HOLE, .084-1.125
Shipping
Inventory:0
Comments
27RT3121516 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
1.507" (38.28mm)
Head Diameter:
0.619" (15.72mm)
Head Height:
0.114" (2.90mm)
Hole Diameter:
0.312" (7.93mm)
Grip Range:
0.084" ~ 1.125" (2.13mm ~ 28.58mm)