Essentra Components 27RV00375
Part No.:
27RV00375
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27RV00375.pdf
Description:
REVERSE LOCK PCB SUPPORT, .125/.
Shipping
Inventory:3,639
Comments
27RV00375 Specifications
Series:
RV
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Support Panel Thickness:
0.059" ~ 0.063" (1.50mm ~ 1.60mm)
Mounting Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness: