Essentra Components 27SC2520H037
Part No.:
27SC2520H037
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SC2520H037.pdf
Description:
BARBED FASTENER, SLOTTED HEX, .3
Shipping
Inventory:0
Comments
27SC2520H037 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Diameter:
0.370" (9.40mm)
Head Height:
0.175" (4.45mm)
Hole Diameter:
0.203" (5.16mm) 14/69"