Essentra Components 27SC2520HW075
Part No.:
27SC2520HW075
Datasheet:
27SC2520HW075.pdf
Description:
BARBED FASTENER, SLOTTED HEX FLA
Shipping
Inventory:0
Comments
27SC2520HW075 Specifications
Series:
MicroPlastics, SC
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Diameter:
0.370" (9.40mm)
Head Height:
0.275" (6.99mm)
Hole Diameter:
0.203" (5.16mm) 14/69"