Essentra Components 27SNC1250032
Part No.:
27SNC1250032
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SNC1250032.pdf
Description:
SNAP CLIPS, .125 HOLE, .032 PANE
Shipping
Inventory:930
Comments
27SNC1250032 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.032" (0.81mm)