Essentra Components 27SNC2500062
Part No.:
27SNC2500062
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SNC2500062.pdf
Description:
SNAP CLIPS, .250 HOLE, .062 PANE
Shipping
Inventory:0
Comments
27SNC2500062 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Mounting Button
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.422" (10.72mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.031" ~ 0.188" (0.79mm ~ 4.78mm)