Essentra Components 27SNC2500156
Part No.:
27SNC2500156
Datasheet:
27SNC2500156.pdf
Description:
SNAP CLIPS, .250 HOLE, .156 PANE
Shipping
Inventory:0
Comments
27SNC2500156 Specifications
Rivet Length:
0.516" (13.10mm) 16/31"
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.156" (3.96mm) 5/32"