Essentra Components 27SNC2500187
Part No.:
27SNC2500187
Datasheet:
27SNC2500187.pdf
Description:
SNAP CLIPS, .250 HOLE, .187 PANE
Shipping
Inventory:1,395
Comments
27SNC2500187 Specifications
Rivet Length:
0.547" (13.89mm) 35/64"
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.187" (4.75mm) 3/16"