Essentra Components 27SR079130
Part No.:
27SR079130
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SR079130.pdf
Description:
SNAP RIVET, .083-.087 HOLE, .051
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR079130 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.076" (1.93mm)
Rivet Length:
0.130" (3.30mm)
Head Diameter:
0.165" (4.19mm)
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.087" (2.21mm)
Grip Range:
0.051" ~ 0.079" (1.30mm ~ 2.01mm)