Essentra Components 27SR079160
Part No.:
27SR079160
Datasheet:
27SR079160.pdf
Description:
SNAP RIVET, .083-.087 HOLE, .083
Shipping
Inventory:2,876
Comments
27SR079160 Specifications
Rivet Diameter:
0.076" (1.93mm)
Rivet Length:
0.160" (4.06mm)
Head Diameter:
0.165" (4.19mm)
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
Grip Range:
0.083" ~ 0.110" (2.11mm ~ 2.79mm)