Essentra Components 27SR079220
Part No.:
27SR079220
Datasheet:
27SR079220.pdf
Description:
SNAP RIVET, .083-.087 HOLE, .148
Shipping
Inventory:1,095
Comments
27SR079220 Specifications
Rivet Diameter:
0.076" (1.93mm)
Rivet Length:
0.220" (5.59mm)
Head Diameter:
0.165" (4.19mm)
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
Grip Range:
0.148" ~ 0.170" (3.76mm ~ 4.32mm)