Essentra Components 27SR079250
Part No.:
27SR079250
Datasheet:
27SR079250.pdf
Description:
SNAP RIVET, .083-.087 HOLE, .173
Shipping
Inventory:1,675
Comments
27SR079250 Specifications
Rivet Diameter:
0.076" (1.93mm)
Rivet Length:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Diameter:
0.165" (4.19mm)
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
Grip Range:
0.173" ~ 0.197" (4.39mm ~ 5.00mm)