Essentra Components 27SR079295
Part No.:
27SR079295
Datasheet:
27SR079295.pdf
Description:
SNAP RIVET, .083-.087 HOLE, .205
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR079295 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.076" (1.93mm)
Rivet Length:
0.295" (7.49mm)
Head Diameter:
0.165" (4.19mm)
Head Height:
0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter:
0.087" (2.21mm)
Grip Range:
0.205" ~ 0.225" (5.21mm ~ 5.72mm)