Essentra Components 27SR102125
Part No.:
27SR102125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SR102125.pdf
Description:
SNAP RIVET, .105-.109 HOLE, .035
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR102125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.100" (2.54mm)
Rivet Length:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.062" (1.58mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.035" ~ 0.080" (0.89mm ~ 2.03mm)