Essentra Components 27SR102130
Part No.:
27SR102130
Datasheet:
27SR102130.pdf
Description:
SNAP RIVET, .102-.106 HOLE, .039
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR102130 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.100" (2.54mm)
Rivet Length:
0.130" (3.30mm)
Head Diameter:
0.197" (5.00mm)
Head Height:
0.055" (1.40mm)
Hole Diameter:
0.106" (2.69mm)
Grip Range:
0.039" ~ 0.079" (0.99mm ~ 2.01mm)