Essentra Components 27SR102170
Part No.:
27SR102170
Datasheet:
27SR102170.pdf
Description:
SNAP RIVET, .107-.111 HOLE, .078
Shipping
Inventory:4,450
Comments
27SR102170 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.102" (2.59mm)
Rivet Length:
0.170" (4.32mm)
Head Diameter:
0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height:
0.067" (1.70mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.078" ~ 0.118" (1.98mm ~ 3.00mm)