Essentra Components 27SR102190
Part No.:
27SR102190
Datasheet:
27SR102190.pdf
Description:
SNAP RIVET, .102-.106 HOLE, .106
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR102190 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.100" (2.54mm)
Rivet Length:
0.190" (4.83mm)
Head Diameter:
0.197" (5.00mm)
Head Height:
0.055" (1.40mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.106" ~ 0.142" (2.69mm ~ 3.61mm)