Essentra Components 27SR1180515
Part No.:
27SR1180515
Datasheet:
27SR1180515.pdf
Description:
SNAP RIVET, .123-.127 HOLE, .400
Shipping
Inventory:2,410
Comments
27SR1180515 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.520" (13.21mm)
Head Diameter:
0.253" (6.43mm)
Head Height:
0.068" (1.73mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.400" ~ 0.440" (10.16mm ~ 11.18mm)