Essentra Components 27SR118180
Part No.:
27SR118180
Datasheet:
27SR118180.pdf
Description:
SNAP RIVET, .123-.127 HOLE, .075
Shipping
Inventory:1,752
Comments
27SR118180 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.183" (4.65mm)
Head Diameter:
0.245" (6.22mm)
Head Height:
0.062" (1.58mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.075" ~ 0.120" (1.91mm ~ 3.05mm)