Essentra Components 27SR118260
Part No.:
27SR118260
Datasheet:
27SR118260.pdf
Description:
SNAP RIVET, .122-.126 HOLE, .157
Shipping
Inventory:3,338
Comments
27SR118260 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.260" (6.60mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.157" ~ 0.197" (3.99mm ~ 5.00mm)