Essentra Components 27SR118300
Part No.:
27SR118300
Datasheet:
27SR118300.pdf
Description:
SNAP RIVET, .122-.126 HOLE, .197
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR118300 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.300" (7.62mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.197" ~ 0.236" (5.00mm ~ 5.99mm)