Essentra Components 27SR118350
Part No.:
27SR118350
Datasheet:
27SR118350.pdf
Description:
SNAP RIVET, .122-.126 HOLE, .256
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR118350 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.350" (8.89mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
0.126" (3.20mm)
Grip Range:
0.256" ~ 0.295" (6.50mm ~ 7.49mm)