Essentra Components 27SR118390
Part No.:
27SR118390
Datasheet:
27SR118390.pdf
Description:
SNAP RIVET, .122-.126 HOLE, .295
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR118390 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.118" (3.00mm)
Rivet Length:
0.390" (9.91mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
0.126" (3.20mm)
Grip Range:
0.295" ~ 0.335" (7.49mm ~ 8.51mm)