Essentra Components 27SR135180
Part No.:
27SR135180
Datasheet:
27SR135180.pdf
Description:
SNAP RIVET, .140-.144 HOLE, .060
Shipping
Inventory:1,401
Comments
27SR135180 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.180" (4.57mm)
Head Diameter:
0.253" (6.43mm)
Head Height:
0.061" (1.55mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.060" ~ 0.120" (1.52mm ~ 3.05mm)