Essentra Components 27SR135220
Part No.:
27SR135220
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SR135220.pdf
Description:
SNAP RIVET, .140-.144 HOLE, .118
Shipping
Inventory:237
Comments
27SR135220 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.220" (5.59mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.118" ~ 0.157" (3.00mm ~ 3.99mm)