Essentra Components 27SR138140W
Part No.:
27SR138140W
Datasheet:
27SR138140W.pdf
Description:
SNAP RIVET, .142-.146 HOLE, .047
Shipping
Inventory:2,000
Comments
27SR138140W Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.140" (3.56mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.047" ~ 0.083" (1.19mm ~ 2.11mm)