Essentra Components 27SR138200
Part No.:
27SR138200
Datasheet:
27SR138200.pdf
Description:
SNAP RIVET, .142-.146 HOLE, .106
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR138200 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.200" (5.08mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.106" ~ 0.142" (2.69mm ~ 3.61mm)