Essentra Components 27SR138240
Part No.:
27SR138240
Datasheet:
27SR138240.pdf
Description:
SNAP RIVET, .142-.146 HOLE, .146
Shipping
Inventory:1,230
Comments
27SR138240 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.240" (6.10mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.146" ~ 0.181" (3.71mm ~ 4.60mm)