Essentra Components 27SR138280
Part No.:
27SR138280
Datasheet:
27SR138280.pdf
Description:
SNAP RIVET, .142-.146 HOLE, .177
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR138280 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.280" (7.11mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
0.146" (3.71mm)
Grip Range:
0.177" ~ 0.217" (4.50mm ~ 5.51mm)