Essentra Components 27SR138310
Part No.:
27SR138310
Datasheet:
27SR138310.pdf
Description:
SNAP RIVET, .142-.146 HOLE, .217
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR138310 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.135" (3.43mm)
Rivet Length:
0.310" (7.87mm)
Head Diameter:
0.252" (6.40mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.217" ~ 0.256" (5.51mm ~ 6.50mm)