Essentra Components 27SR157275W
Part No.:
27SR157275W
Datasheet:
27SR157275W.pdf
Description:
SNAP RIVET, .162-.166 HOLE, .175
Shipping
Inventory:1,000
Comments
27SR157275W Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.157" (3.99mm)
Rivet Length:
0.284" (7.21mm)
Head Diameter:
0.318" (8.08mm)
Head Height:
0.084" (2.13mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.175" ~ 0.215" (4.45mm ~ 5.46mm)