Essentra Components 27SR157290
Part No.:
27SR157290
Datasheet:
27SR157290.pdf
Description:
SNAP RIVET, .162-.166 HOLE, .290
Shipping
Inventory:126,891
Comments
27SR157290 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.157" (3.99mm)
Rivet Length:
0.395" (10.03mm)
Head Diameter:
0.317" (8.05mm)
Head Height:
0.083" (2.11mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.290" ~ 0.330" (7.37mm ~ 8.38mm)