Essentra Components 27SR157315
Part No.:
27SR157315
Datasheet:
27SR157315.pdf
Description:
SNAP RIVET, .162-.166 HOLE, .148
Shipping
Inventory:9,958
Comments
27SR157315 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.157" (3.99mm)
Rivet Length:
0.315" (8.00mm)
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.083" (2.11mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.148" ~ 0.188" (3.76mm ~ 4.78mm)