Essentra Components 27SR157350
Part No.:
27SR157350
Datasheet:
27SR157350.pdf
Description:
SNAP RIVET, .161-.165 HOLE, .256
Shipping
Inventory:1,691
Comments
27SR157350 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.157" (3.99mm)
Rivet Length:
0.350" (8.89mm)
Head Diameter:
0.317" (8.05mm)
Head Height:
0.071" (1.80mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.256" ~ 0.295" (6.50mm ~ 7.49mm)