Essentra Components 27SR157390
Part No.:
27SR157390
Datasheet:
27SR157390.pdf
Description:
SNAP RIVET, .161-.165 HOLE, .295
Shipping
Inventory:950
Comments
27SR157390 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.157" (3.99mm)
Rivet Length:
0.390" (9.91mm)
Head Diameter:
0.317" (8.05mm)
Head Height:
0.071" (1.80mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.295" ~ 0.335" (7.49mm ~ 8.51mm)