Essentra Components 27SR157390W
Part No.:
27SR157390W
Description:
SNAP RIVET, .161-.165 HOLE, .295
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR157390W Specifications
Series:
MicroPlastics
Product Status:
Obsolete
Rivet Length:
0.390" (9.91mm)
Head Diameter:
0.317" (8.05mm)
Head Height:
0.071" (1.80mm)
Hole Diameter:
0.161" ~ 0.165" (4.09mm ~ 4.19mm)
Grip Range:
0.295" ~ 0.335" (7.49mm ~ 8.51mm)