Essentra Components 27SR157475
Part No.:
27SR157475
Datasheet:
27SR157475.pdf
Description:
SNAP RIVET, .161-.165 HOLE, .335
Shipping
Inventory:2,713
Comments
27SR157475 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Rivet Length:
0.475" (12.07mm)
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.071" (1.80mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.335" ~ 0.408" (8.51mm ~ 10.36mm)