Essentra Components 27SR1600315
Part No.:
27SR1600315
Datasheet:
27SR1600315.pdf
Description:
SNAP RIVET, .165-.169 HOLE, .100
Shipping
Inventory:762
Comments
27SR1600315 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.160" (4.06mm)
Rivet Length:
0.315" (8.00mm)
Head Diameter:
0.278" (7.06mm)
Head Height:
0.034" (0.86mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.100" ~ 0.250" (2.54mm ~ 6.35mm)