Essentra Components 27SR1660240W
Part No.:
27SR1660240W
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SR1660240W.pdf
Description:
SNAP RIVET, .162-.166 HOLE, .050
Shipping
Inventory:973
Comments
27SR1660240W Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.236" (5.99mm)
Head Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Height:
0.081" (2.06mm)
Hole Diameter:
0.162" ~ 0.166" (4.12mm ~ 4.22mm)
Grip Range:
0.050" ~ 0.180" (1.27mm ~ 4.57mm)