Essentra Components 27SR1660265
Part No.:
27SR1660265
Datasheet:
27SR1660265.pdf
Description:
SNAP RIVET, .171-.175 HOLE, .170
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR1660265 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.166" (4.22mm)
Rivet Length:
0.265" (6.73mm)
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.084" (2.13mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.170" ~ 0.210" (4.32mm ~ 5.33mm)