Essentra Components 27SR180530
Part No.:
27SR180530
Datasheet:
27SR180530.pdf
Description:
SNAP RIVET, .187-.191 HOLE, .250
Shipping
Inventory:9,915
Comments
27SR180530 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.182" (4.62mm)
Rivet Length:
0.530" (13.46mm)
Head Diameter:
0.356" (9.04mm)
Head Height:
0.098" (2.49mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.250" ~ 0.437" (6.35mm ~ 11.10mm) 1/4" ~ 7/16"